Nahrávam.../Loading...

Zmenšenie prsníkov u mužov

Zmenšenie prsníkov u mužov

Gynekomastia

Gynekomastia je zväčšenie prsných žliaz u mužov, ako dôsledok hormonálnej nerovnováhy.
Zväčšená žľaza sa odstraňuje buď chirurgicky alebo v prípade zmnoženia iba tukového tkaniva – pseudogynekomastie, sa tukové tkanivo odstraňuje liposukciou.

V oboch typoch zákrokov je výsledkom zmenšená prsná žľaza a zlepšená psychická pohoda pacienta. V prípade gynekomastie sa jedná sa o invazívny zákrok, vykonávaný v celkovej anestézii.

Drobné zväčšenie prsnej žľazy u chlapcov v puberte je normálny jav, ktorý nevyžaduje liečbu a časom sa stratí. Niekedy sa ale stav neupravuje a pretrváva až do dospelosti.

Gynekomastia môže postihovať jeden alebo oba prsníky. Môže mať niekoľko foriem, od čoho závisí aj typ korekčnej operácie. Ak sa jedná o zväčšenie prsnej žľazy – ide o pravú gynekomastiu. Ak sa jedná o zmnoženie iba tukového tkaniva - je to tzv. pseudogynekomastia. Prípadne sa môže jednať o kombináciu oboch typov. K zväčšeniu prsnej žľazy môže dôjsť aj v dospelosti, najčastejšie v súvislosti s užívaním steroidných anabolík. Podľa typu gynekomastie sa rozhodujeme o forme operačného zákroku.

Predoperačná príprava

Závisí od spôsobu vykonania zákroku. V prípade lokálnej anestézie je potrebné vyšetrenie krvi na zrážanlivosť. V prípade celkovej anestézie je potrebné vykonať interné predoperačné vyšetrenia.

Pacient by 48 hod. pred oboma zákrokmi nemal fajčiť a piť alkohol.


Operačný priebeh

Pravá gynekomastia vyžaduje celkovú anestéziu. Počas pomerne jednoduchého zákroku dochádza k odstráneniu prebytočnej žľazy. Rez je malý - 3 - 4 cm a je vedený na hranici pigmentovanejšieho dvorca a kože v dolnej polovici cirkumferencie dvorca. Do rany sú zavedené dočasné drény.

Pri pseudogynekomastii sa vykonáva iba odsatie tukového tkaniva v lokálnej anestézii - obdobne ako pri liposukcii.

Obidve metódy sa môžu prípadne kombinovať. Ak ide o väčší zákrok dochádza k odstráneniu prebytočnej kože a estetickému zašitiu rany. Výsledná jazva je nenápadná.


Pooperačná starostlivosť a rekonvalescencia

Drény sa odstraňujú zvyčajne hneď na druhý deň, zároveň sa urobí prvý preväz. Stehy sa nenachádzajú na povrchu kože a sú vstrebateľné.

Po dobu 6 - 8 týždňov je nutné nosiť na hrudníku špeciálny kompresívny návlek. Prvé štyri týždne sa nedoporučuje vykonávať väčšiu fyzickú aktivitu.

Návrat do práce je možný po 2 - 4 dňoch. Plné fyzické zaťaženie je možné po 6 - 8 týždňoch.

©  2019 All Rights Reserved. Created: G66 s.r.o.