Nahrávam.../Loading...

Facelifting

Facelifting

 
 

mini-facelifting, forehead-lifting, eyebrow-lifting, lifting krku

Facelifting sa zaraďuje medzi invazívne operačné zákroky.
Pri faceliftingu sa odstraňuje časť kože, prípadne sa odsáva nadbytočný tuk.
Pokožka sa napína a hlboké vrásky sa vyhladzujú.

Facelifting výrazne zlepšuje vzhľad a dochádza k celkovému omladeniu. Textúra kože sa však po zákroku nemení, drobné vrásky ostávajú a preto je vhodné facelifting doplniť fotorejuvenizáciou, blefaroplastikou, aplikáciou botulotoxínu alebo injektovateľnými výplňovými materiálmi.

Predoperačná príprava

Predstavu o Vašom vzhľade je potrebné dôkladne odkonzultovať.
Pred zákrokom je nutné uskutočniť všetky predoperačné vyšetrenia a minimálne 10 - 14 dní pred operáciou prestať užívať lieky znižujúce zrážanlivosť krvi - Acylpyrin, Anopyrin, Ticlin, Agrenox. Lieky typu Warfarin, Orfarin je potrebné nahradiť inými liekmi.
Pacient by sa mal zdržať fajčenia a 10 – 14 dní pred operáciou by mal byť vo výbornej zdravotnej kondícii.


Priebeh operácie

Facelifting sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii. Trvanie zákroku je do 3 hodín.
Operačný rez sa štandardne robí vo vlasatej časti spánkovej oblasti, pokračuje pred ušnicu pod ušný lalôčik a dookola ušnice. Rez končí v dolnej tretine vlasatej časti hlavy. Následne je v závislosti od zvolenej techniky oddelená koža a podkožie od svalovoväzivovej vrstvy - SMAS, ktorá sa neskôr naťahuje, redukuje a zošíva, alebo spevňuje stehmi. Nadbytočná koža sa odstraňuje v požadovanom rozsahu.
Rana je zošitá a operácia sa končí podľa potreby vložením drénov na odvádzanie možného krvácania. Hlava a priľahlá časť tváre je následne zabandážovaná elastickým obväzom.
Mini-facelifting prebieha v lokálnej anestézii, čím sa radí medzi neinvazívne zákroky.


Pooperačná starostlivosť

Po operácii zostáva pacient 24 hodín pod lekárskym i sesterským dozorom. V ojedinelých prípadoch môže dozor trvať 1 - 3 dni.
Preväz rany sa uskutočňuje prvý alebo druhý deň po operácii. Odstráni sa elastická bandáž a drény. Pacientovi je nasadený elastický tvárový návlek - elastická kukla, ktorú nosí 24 hodín denne, počas 2 týždňov. Účelom je formovanie a podpora tkanív uvoľnených počas operácie, čím je dosiahnutý žiadaný pooperačný efekt.
V pooperačnom období treba počítať s opuchmi a zmenami farby kože. Tie sú dôsledkom hematomóv a krvných podliatín, vzniknutých pri manipulácii s tkanivami počas operačného zákroku.
Maximálny opuch nastáva prvých 24 - 48 hodín. Opuch však môže pretrvávať aj niekoľko týždňov. Modriny sa vstrebajú do 2 týždňov.
Sprievodným pooperačným javom je pocit „stŕpnutia“ tváre. Stŕpnutie ustúpi v priebehu niekoľkých týždňov, niekedy mesiacov. Stehy sa vyberajú o 7 - 14 dní.
Zvýšená poloha hlavy v pooperačnom období napomáha v redukcii opuchu. Po chirurgickom zákroku klient musí ostať v pokoji niekoľko dní a musí sa vyhýbať všetkým aktivitám, vrátane domácich prác. Za štandardných okolností sa ďalší preväz robí na piaty deň.
Od tohto dňa si môže klient umývať vlasy. Farbenie vlasov je možné až po 6 týždňoch po operácii.
Pacient po operácii nesmie fajčiť, ani sa nachádzať v zafajčených miestnostiach! Fajčenie môže výrazne skomplikovať pooperačný stav.


Rekonvalescencia

Bežné denné aktivity môže klient začať vykonávať do 2 týždňov od operácie a s cvičením môže začať na 3 - 4 týždeň.
Veľmi dôležitá je ochrana pred slnečným žiarením počas obdobia 3 mesiacov krémami s UV filtrom 50.
Proces hojenia a rekonvalescencie je individuálny. V niektorých prípadoch sa môže odlišovať od štandardného horeuvedeného procesu hojenia.
Veľkú úlohu zohráva individuálna schopnosť hojenia a prístup pacienta k dodržiavaniu doporučenej pooperačnej liečby.

Možné komplikácie

Modriny, opuchy.

©  2019 All Rights Reserved. Created: G66 s.r.o.